Menu

Startsida
Om Arriva
Press
Buss
Tåg
Jobba hos oss
Logga in
Arriva för ett grönare Helsingborg Skriv ut

Arriva, Helsingborgs stad och Skånetrafiken ska bidra till en grönare stad genom att skänka en del av biljettintäkterna till trädplantering. 

 Mellan den 16 - 22 september arrangeras trafikantveckan i Helsingborg. Under den perioden skänker Bussvision Helsingborg, som är ett samarbetsprojekt mellan Arriva, Skånetrafiken och Helsingborgs stad, 5 % av intäkterna på stadsbussarna i Helsingborg till nya träd i Helsingborg. Det innebär en bra bit över 100 000 kronor i bidrag till nya sköna, gröna träd.

helsingborg_bus_1-Kanske vi kan komma upp i en ännu större summa pengar att skänka om nu Helsingborgarna går man ur huse och reser extra mycket med stadsbussarna i Helsingborg under trafikantveckan, säger Ewa Frostengren, projektledare för Bussvision Helsingborg.

Träden kommer så småningom att förgylla Helsingborgs stadsmiljö.

 

Del av Arrivagruppen